Konie pełnej krwi angielskiej
66. DEMONA
xx (klacz) ur. 1961 | hod. SK Moszna
Masis – Dziwożona II / San II
Jako pierwsza klacz po wojnie wygrała Wielką Warszawską dwukrotnie. Zwyciężyła też w St. Leger w Wiedniu i Nagrodzie Berlina na Mityngu Krajów Demokracji Ludowej w stolicy NRD. Okrzyknięta klaczą 25-lecia!
Trenowana przez Stefana Michalczyka juniora, a dosiadana przez Mieczysława Mełnickiego, biegała Demona 3 sezony i w 18 startach zanotowała 14 zwycięstw. Dwulatką była niepokonana. Wygrała czterokrotnie, w tym Nagrody Stolicy, PTWK i Ministerstwa Rolnictwa. Trzylatką zdobyła szarfy Rulera (od og.ZELANT), Iwna, Derby (od kl.GERONA) oraz cenne gonitwy wymienione na wstępie. Na Mityngu w Berlinie była też druga w Nagrodzie Pragi (wygrała TAMAŃ), a na Służewcu trzecia (za TAUROWEM i GERONĄ) w Nagrodzie Kozienic.
W wieku 4 lat sięgnęła po sukces w Widzowa, Prezesa Rady Ministrów i Fils du Vent. Na rozegranym w stolicy Polski Mityngu KDL kończyła druga w Nagrodzie Warszawy (do bardzo dobrego GAJERA) i bez miejsca w Nagrodzie Budapesztu. Jesienią po raz drugi zwyciężyła w Wielkiej Warszawskiej (pokonując EPIKURA). Z jej 12 źrebiąt, biegało 11, a wygrywało 10, w tym aż 5 poza grupami.
Demona to matka derbisty i cenionego reproduktora ogiera DEMON CLUB (po Club House) oraz używanego wąsko, ale z powodzeniem w hodowli pełnej krwi, a szerzej (też z dobrym skutkiem) w półkrwi ogiera DAMON (po Mehari). Trzy jej córki zwyciężały w gonitwach pozagrupowych – DIANA i DIADEMA (obie po Balustrade) oraz DIAMANTA (po Mehari). W rodowodzie Demony znajdujemy inbred 5×5 na ogiera SUNSTAR, który był bardzo dobrym dwulatkiem, a w wieku lat trzech zdobył angielskie klasyki – 2000 Guineas i Derby St.
67. EROTYK
xx (ogier) ur. 1965 | hod. SK Golejewko
Turysta – Eroika / Aquino
Trenowany przez Stanisława Molendę, Erotyk dwulatkiem zwycięsko przemaszerował przez grupy, debiutując na początku sierpnia. Nagrody Skarba, Stolicy i Ministerstwa Rolnictwa przegrywa z DERMOTEM, ale sezon kończy sukcesem w Mokotowskiej (drugi jest JURIS). W następnym roku jest trzeci w Rulera (za ogierami TATARAK i DERMOT), drugi w Iwna (za KARAMBOLEM), po czym zwycięża w Derby (za nim kończą JURIS, TATARAK i KARAMBOL), St.Leger (ponownie bije JURISA i TATARAKA) oraz Wielkiej Warszawskiej (od TATARAKA i KARAMBOLA). W St.Leger w Wiedniu jest piąty (bez miejsca).
Trzeci rok startów ma nadal bardzo udany – odnosi sukcesy w Golejewka, Fils du Vent, Wojska Polskiego (gonitwa z warunkami) i jest drugi w Nagrodzie Warszawy (Mityng KDL we Wrocławiu). Karierę kończy drugim triumfem w Wielkiej Warszawskiej, w której w 1969 roku startowało aż trzech derbistów – Erotyk pokonał TRABANTA (drugi) i KADYKSA (czwarty).
Zinbredowany 4×5 na og.SWYNFORD zwycięzcę angielskiego St.Leger, w stadzie (w Kozienicach i Rzecznej) już w pierwszym roczniku daje Erotyk trójkoronowanego CZERKIESA. SEFORA wygrywa Wiosenną, Przedświta i Nagrodę Belgradu na Mityngu KDL, a bliski krewniak Czerkiesa – CZUBARYK robi międzynarodową karierę. Derby wygrywa wąsko użyty w hodowli OTMAR, a BORYNA jest pierwszy w Nagrodzie Aschabada. Jest również Erotyk ojcem dzielnych końskich sportowców – BROM, CZUBCZYK czy brat Sefory – SKYLAB.
68. DORIS DAY
xx (klacz) ur. 1969 | hod. SK Golejewko
Mehari – Dora / Turysta
Pięciokrotnie pierwsza, w tym trzykrotnie w gonitwach pozagrupowych dla klaczy (trzylatką wygrała Wiosenną, Soliny i Driady – dzisiaj SK Krasne), zdobywczyni Austria-Preis w Wiedniu (dwulatką), druga w Norsk Oaks w Oslo i Preis des Versitzenden des Staattsrates w Berlinie (czterolatką) oraz trzecia w Preis von Europa G1 w Kolonii i w Derby na Służewcu (na ciężkim torze po kapitalnym finiszu z końca stawki nieznacznie – szyja i krótki łeb – uległa ogierom DIPOL i ORKISZ).
Klacz żeńska, niezwykle urodziwa i wyjątkowo dzielna, a przy tym z międzynarodowymi (Austria, Norwegia, RFN, NRD) sukcesami na koncie. W treningu Stanisława Molendy biegała 2-4 letnią 16 razy. Oprócz 5 zwycięstw ma w dorobku 6 drugich lokat – dwulatką w Skarba, Stolicy i Demony (w Wiedniu lepszym był DIPOL) oraz czterolatką w Widzowa, Norsk Jockey Clubu (tu też lepszy był DIPOL) i trzy trzecie, w tym to wyjątkowo cenne w Kolonii. W wieku 4 lat w Preis von Europa nie zajęła już płatnego miejsca, a na Mityngu KDL w Nagrodzie Budapesztu została na starcie.
Doris Day to matka czworga zwycięzców gonitw pozagrupowych: DEAD-HEAT (po Beauvallon) – 6xI, Stolicy, Ministerstwa Rolnictwa, Golejewka, Kozienic, DANGER (po Dakota) – 6xI, Wilanowska, Zamknięcia Sezonu, Pawimenta, DAMA TREFL (po Kayoon) – 4xI, Deer Leapa, a także filigranowa, żeńska, bardzo szlachetna DIONE (po Pyjama Hunt) – 3xI, Próbna, Skarba, Soliny. Wnuk Doris Day – DYKTATOR (Dakota – Dama kier po Balustrade) zajął boks czołowego w Bułgarii, po tym jak tylko w Derby nie zajął płatnego miejsca. A biegał trzy sezony 22 razy, wygrywając 7 gonitw, w tym Nagrody Iwna (bijąc takie cracki jak OMEN i SOLOZZO), Mosznej i dwukrotnie Rzecznej. Przy tym z powodzeniem rywalizował w starciach międzynarodowych (drugi w Nagrodzie Berlina na Mityngu KDL i w Hoppegertener Meile, trzeci w Velkej Cenie Mesta Prahy).
69. DIPOL
xx (ogier) ur. 1969 | hod. SK Widzów
Antiquarian – Dostojna / Dorpat
Był pierwszym zdobywcą Potrójnej Korony, który w tym samym roku sięgnął po sukces w Wielkiej Warszawskiej.
Trenowany przez Józefa Palińskiego, mimo nieprawidłowej postawy przednich kończyn, wykazał się niebywałą wręcz dzielnością. Dwulatkiem pokonał świetną DORIS DAY w rozgrywanej w Wiedniu (na torze Freundenau na Praterze) Nagrodzie Demony, w Próbnej był drugi, a w Nagrodzie Stolicy (obecnie Dakoty) nie zajął płatnego miejsca. Trzylatkiem w duecie z dżokejem Stanisławem Dzięciną triumfował seryjnie w Nagrodach Sezama (I grupa), Rulera, Iwna, Derby, St. Leger i Wielkiej Warszawskiej, nie znajdując na Służewcu pogromcy.
Na piaskowej bieżni w Moskwie podczas Mityngu KDL plasował się trzeci i drugi w najpoważniejszych sprawdzianach, czyli Nagrodzie Moskwy i Pucharze KDL. Czterolatkiem zwyciężył na Służewcu w Nagrodach Widzowa i Norsk Jockey Clubu oraz kończył drugi w Prezesa Rady Ministrów i trzeci w Pucharze KDL podczas rozgrywanego w Warszawie międzynarodowego mityngu. W 17 startach był 9xI, 4xII, 2xIII i tylko dwa razy nie zajmował premiowanego miejsca – m.in. w Preis von Europa G1 w Kolonii.
W stadzie okazał się niezwykle pożytecznym reproduktorem. Dał potomstwo dzielne tak wyścigowo (m.in. szybki BANDOLET, wszechstronny NIL, dzielna ALPINA, solidny ASEB, dobry VIOLIPOL, rzetelny BARMAN oraz specjaliści od przeszkód – DOLMEN i TRZOS, które święciły triumfy w Skandnawii oraz za naszą południową i zachodnią granicą), jak i sportowo (skoczek DALMIERZ i wukakawiści – KOŁACZ, MESKALINA, NASTRÓJ i NAKIJA), a jego córki były wartościowymi matkami (ALPINA dała zwycięzcę Rulera ALPINUSA, KODINA – Przeszkodowego Konia Roku w Czechach, uznanego przez holenderską Księgę KWPN urodziwego KREATORA, VANIPOLA – zaliczanego do czołówki rocznika w Austrii VINOSA).
70. PAWIMENT
xx (ogier) ur. 1974 | hod. SK Iwno
Mehari – Pytia / De Corte
Jedyny koń polskiej hodowli w powojennej historii, który dwukrotnie zwyciężył w płaskiej gonitwie Grupy 1 – Preis von Europa G1 w Kolonii i Gran Premio Jockey Club e Coppa d’Oro G1 w Mediolanie. Wygrał też Grosser Preis von Dortmund Grupa 3. Jeden z dwóch koni polskiej hodowli, który brał udział w najważniejszej porównawczej gonitwie w Europie – Prix de l’Arc de Triomphe G1, zajmując w 1979 roku 9 miejsce w 22-konnej stawce. Jedyny koń polskiej hodowli, który rywalizował ze światową czołówką na torach aż trzech kontynentów – Europy i obu Ameryk. Pierwszy w historii „Koń Roku” – tytuł ten otrzymał od dziennikarzy wyścigowych w sezonie 1978. W Polsce (trenowany przez Stanisława Głowackiego, a w wieku 4 lat przez Jerzego Jednaszewskiego) był drugi w Derby (wygrała KONSTELACJA) i zwyciężył m.in. w klasycznej Nagrodzie Rulera, Wielkiej Warszawskiej, dwukrotnie w Criterium, a także w Nagrodzie Budapesztu na Mityngu Krajów Dekoracji Ludowej w Warszawie w 1978 roku, w której pokonał świetnego radzieckiego ogiera ADEN – zwycięzcę Preis von Europa G1. W Niemczech w handicapie generalnym (GAG) został oceniony na 102,5kg!
W karierze hodowlanej nieduży, ale wyjątkowo dzielny, imponujący zdrowiem i odpornością Pawiment nie zbliżył się niestety do wyników jakie osiągał na torze. Dał jednak kilka bardzo wartościowych koni, z których najlepszymi były ogier JARZĄB (4xI, Próbna, Syreny, Hoppegartener Meile – Berlin, Bukaresztu – Mityng KDL w Moskwie) oraz klacze MONDA (4xI, Zamknięcia Sezonu, Wilanowska) i TRUSKAWKA (9xI).
71. CZUBARYK
xx (ogier) ur. 1976 | hod. SK Kozienice
Erotyk – Czeczma / Deer Leap
Reprezentant rodu męskiego założonego przez znakomitego na torze i w stadzie ogiera TURYSTA. Syn świetnego ogiera EROTYK i ojciec ostatniego derbisty Czechosłowacji – ogiera BARBAKAN, który boks czołowego zajmował w Czechach.
Atletycznej budowy Czubaryk dwulatkiem zwycięsko przeszedł przez grupy i zdobył Nagrodę Ministra Rolnictwa, a w debiucie (Rozpoczęcia Sezonu Letniego) i Mokotowskiej finiszował drugi. Przyszło mu rywalizować w bardzo mocnym roczniku (SKUNKS, AKCEPT, DIAKOWA, KOFEINA, NARZAN, ALADYN, ŚMIGOŃ), a mimo to nie zwykł składać broni i zawsze zajmował płatne miejsce. Trzylatkiem był drugi w Strzegomia (do AKCEPTA), Rulera i Derby (dwukrotnie do SKUNKSA) oraz w Wielkiej Warszawskiej (zwycięża DIAKOWA). W Iwna lepszy był tylko duet SKUNKS – AKCEPT. Na Mityngu KDL w Berlinie pokazał wielką klasę, zdobywając dwa najcenniejsze trofea – Nagrodę Moskwy i Puchar Kongresu (poprawił tu też rekord bieżni legendarnego ogiera ANILIN, uzyskując na 2800m – 2’56.1”). Jesienią w Preis von Europa Grupa 1 w Kolonii przegrał w walce o pół długości do niemieckiego asa – ogiera NEBOS, czwarty był SKUNKS, a piąty PAWIMENT (biegało 13 koni). To wciąż największy sukces konia polskiej hodowli w krajowym treningu w gonitwie Pattern! W wieku 4 lat wygrywa Czubaryk Nagrody Widzowa (2600m), Prezesa Rady Ministrów (3200m) i Sac-a-Papier (4000m), w Golejewka jest drugi do SKUNKSA, a w Budapeszcie w prestiżowej nagrodzie Kincsem Dij mija celownik trzeci, podobnie jak w Nagrodzie Fils du Vent (zwycięża AKCEPT) i Wielkiej Warszawskiej (triumfuje DIXIELAND przed KOMETĄ). Odchodzi ze stajni prowadzonej przez Arkadiusza Goździka i przez dwa kolejne sezony startuje w niemieckim treningu (Heinrich Bollow) w najpoważniejszych próbach. Wygrywa duży handicap w Hanowerze, jest ponownie drugi w Preis von Europa G1 (za GLINT OF GOLD), trzeci w Premio Roma G1, czwarty w Grosser Preis von Düsseldorf G2 (za KÖNIGSSTUHL) oraz w Oleander-Rennen na 3200m w Baden-Baden. Wielokrotnie kończy piąty (a płatne są pierwsze cztery miejsca) w najcenniejszych niemieckich gonitwach Grupy 1,
a mimo to suma jego wszystkich wygranych na torach naszych zachodnich sąsiadów wynosi aż 298.740 DM. W handicapie (GAG) otrzymuje 98 kg, a w karierze ma też występy w Nowym Jorku (The Turf Classic G1 na torze Aqueduct) i Anglii (Coral Eclipse G1 na bieżni Sandown).
Po karierze zajmuje boks czołowego w macierzystej jednostce (tu najlepszym z jego przychówku był DON CZU), ale kryje również w Strzegomiu, Stubnie (stąd pochodzi wspomniany na wstępie BARBAKAN), Rzecznej czy Łącku oraz w stadninach półkrwi (dając uzdolnione sportowo potomstwo).
72. DŻUDO
xx (ogier) ur. 1977 | hod. SK Widzów
Conor Pass – Dżuni / Antiquarian
W Hiszpanii pamiętany jest do dziś jako wielki triumfator Copa de Oro de San Sebastian Grupa 1 z 1983 roku.
To drugi koń polskiej hodowli, który wygrał najcenniejszą z gonitw zaliczanych do systemu Pattern i drugi, który brał udział w Prix de l’Arc de Triomphe Grupa 1. Zwycięzca Nagród Sofii i Pokoju na Mityngu Krajów Demokracji Ludowej w Berlinie w 1979 roku. W treningu Bogdana Ziemiańskiego był drugi w Derby (do klaczy SINAJA), zdobywając m.in. klasyczne szarfy Rulera i St.Leger.
W wieku 4 lat sięgnął po Nagrody Fils du Vent i Sac-a-Papier oraz kończył drugi w Wielkiej Warszawskiej (za ogierem JARABUB). Eksportowany do Skandynawii (w1981 roku sprzedany na aukcji Animexu na Służewcu za rekordowe 50.000 dolarów!), trzykrotnie wygrywał na torach Szwecji i tyleż samo we Francji.
Jedyny koń polskiej hodowli, który brał udział w prestiżowym mityngu w Ascot – w stayerskim (4000m) Gold Cup Grupa 1 zajął wprawdzie ostatnie – piąte, ale płatne miejsce, prowadząc stawkę od startu do ostatniego zakrętu. W rodowodzie rosłego, kalibrowego i urodziwego, a przy tym rzadkiej karej maści, nieprzeciętnego talentu i żelaznego zdrowia Dżudo znajdziemy inbred (5x4x4) na legendarnego angielskiego derbistę i wielokrotnego czempiona reproduktorów na Wyspach – ogiera HYPERION.
73. DIXIELAND
xx (ogier) ur. 1977 | SK Widzów
Conor Pass – Dostojna / Dorpat
Zinbredowanego 4×4 na og.TORNADO Dixielanda trenował Józef Paliński.
Dwulatkiem w imponującym stylu (dowolnie o 5 długości) wygrał w debiucie i od razu wyjechał do Wiednia, gdzie w czterokonnym Baron-Gustav-Sprinter-Memorial na 1100m nie sprostał 3-letniemu super sprinterowi gospodarzy (TOPAIR), ale pokonał swojego rówieśnika DENDRYTA (czwarty). Swoją wyższość nad nim udowodnił jeszcze w Mokotowskiej i Criterium, które bez problemu zdobył w Warszawie. Wiosną doznaje ochwatu, ale szczęśliwie kurowany staje w szranki … St.Leger i jest trzeci za DŻUDO i DENDRYTEM. Sezon kończy imponującą serią sukcesów: w I grupie, Nagrodzie Pink Pearla (bijąc ogiera CZEMPIŃ), Wielkiej Warszawskiej (na mocno elastycznym torze prowadzi od startu i dusi rywali tempem – dowolnie o 5 długości pokonuje KOMETĘ, CZUBARYKA, AKCEPTA, DENDRYTA, DŻUDO i derbistkę SINAJĘ, czyniąc ten wyścig chyba najczęściej wspominaną przez służewieckich bywalców rozgrywką) i ponownie Criterium. Zostaje Koniem Roku 1980. Czterolatkiem toczy boje z JARABUBEM i DŻUDO. Rozdziela tę parę w Golejewka i Prezesa Rady Ministrów, a bije JARABUBA w Nagrodzie Widzowa. Wygrywa też Nagrodę Kozienic (od SURDUTA). Podróże najwyraźniej mu nie służą, bo w Kincsem Dij w Budapeszcie i Grosser Kaufhof Preis w Kolonii jest bez miejsca, a jesienią mija celownik trzeci w Criterium. Wywodzący się z tej samej linii żeńskiej co DIAKOWA, młodszy półbrat trójkoronowanego DIPOLA, w stadzie okazał się jednym z najlepszych reproduktorów krajowej hodowli w historii. Dał trzech derbistów (BACHUS, LIMAK, SOLOZZO), znakomite klacze (DŻAMINA, DAXI, ZAGARA, TERENCJA, OMBRELIA, AMANDINA, BIBA MOJA MAŁA), zwycięzców klasyków (NAREDO, CORTEZ – w Austrii), dwukrotnie pierwszego w Wielkiej Warszawskiej, użytego w hodowli półkrwi SAN LUISA, konie utalentowane skokowo (ALMANZOR, BAŁAMUT czy półkrwi wukakawistka BANDEROLA).
Stanowił w 8 stadninach państwowych i tylko w jednej nie dał Dixieland zwycięzców gonitw najwyższej rangi. W 1994 roku został czempionem reproduktorów, a w 1988 był w tym rankingu drugi. Jego córki były doskonałymi matkami, a tytułem Koń Roku wyróżniono troje jego potomków (LIMAK 1994, ZAGARA 1997, SAN LUIS 2005).
74. JUROR
xx (ogier) ur. 1981 | hod. SK Moszna
Saragan – Jurystka / Negresco
Trenowany przez Stanisława Dzięcinę dwulatkiem Juror wygrał grupę i Nagrodę Dorpata (wówczas rozgrywaną późną jesienią wyłącznie dla ogierów i na 1400m), w debiucie w Próbnej był drugi (do og.TRUST), a jego bilans uzupełniły dwie trzecie lokaty – w I grupie (do VILNIUSA) i w Nagrodzie Skarba (za DUM-DUM i AKUMULATIW). Trzylatkiem triumfował w Derby w Pradze (w 22-konnej stawce pokonał KOJAKA), a w Warszawie zdobył St. Leger (od DUM-DUM i ERYDANA).
Przyszło mu rywalizować w silnym roczniku (oprócz wymienionych także ADRAR, JAKA BĄDŹ, NIC A NIC, DANGER, JANULA). W Strzegomia był drugi za DUM-DUM ale przed ADDIS ABEBBĄ, w Nagrodzie Doris Day lepszym był DANDELION. W Derby musiał uznać wyższość NEMANA i DUM-DUM. Jesienią startuje w Niemczech i jest dwukrotnie czwarty – najpierw w Grosser Preis von Baden G1 (zwycięża STRAWBERRY ROAD), a następnie w Preis von Europa G1 (triumfuje GOLD AND IVORY). W wieku lat 4 Juror sięga po szarfy w Golejewka, Widzowa i Prezesa Rady Ministrów. Wyjazd do Düsseldorfu na Grosser Preis von Berlin G1 (pierwszy ORDOS) przynosi jedyny w całej karierze wynik bez finansowej zdobyczy – Juror w 9-konnej stawce jest szósty. W stadzie rezydował w Strzegomiu, Stubnie, Mosznej, Golejewku i Widzowie, a także w Stadninie River Chanter państwa Barbary i Mariana Pokrywków.
Dał tak dzielne konie, jak trójkoronowana DŻAMAJKA, derbista DURAND, zwyciężczyni Oaks na Słowacji i w Austrii, druga w Prmio Citta di Grosseto Listed JESSI-JANE, a od jego córek pochodzą – zdobywca Potrójnej Korony INTENS, świetny DELANO (Strzegomia, Iwna, Kozienic, Widzowa, Prezesa Rady Ministrów, Korabia), niepozorna DEKLINACJA (Efforty, 2m.Skarba, Wiosenna, Soliny, Derby, Oaks, SK Krasne, Criterium, 3m.Wielka Warszawska), DE FACTO (Widzowa), DŻERALD (Skarba), czy skoczny DELLAN (Corsa Siepi dei 4 Anni G3 – płoty Merano, 2m.Gran Corsa Siepi di Milano G1 – płoty Mediolan).
75. OMEN
xx (ogier) ur. 1984 | hod. POHZ Chojnów
Dakota – Ombra / Antiquarian
Trenowany przez Stanisława Sałagaja już dwulatkiem zademonstrował nieprzeciętny talent.
Wygrał Próbną, następnie Nagrody Dorpata, Ministerstwa Rolnictwa i Mokotowską, a na Mityngu KDL w Karlovych Varach w Nagrodzie Budapesztu lepszym był tylko SOLOZZO.
Trzylatkiem kontynuował świetną passę, zwyciężając w Strzegomia, Rulera, St. Leger, Nagrodzie Warszawy na Mityngu KDL w Moskwie oraz Wielkiej Warszawskiej. Drugi mijał celownik w Iwna (za ogierem DYKTATATOR) i w Derby (za SOLOZZO), a w Washington D.C. International Grupa 1 w USA nie zajął płatnej lokaty. Wyróżniony tytułem Koń Roku 1984 w wieku 4 i 5 lat startował w Niemczech (trener Heinz Jentzsch) 17 razy, wygrywając 189.400 DM.
Czterolatkiem sięgnął po Preis der Spielbanken des Landes Nordrhein-Westfalen Grupa 3 w Düsseldorfie oraz po Preis von Wallerstein Listed w Monachium, a rok później wygrał Mülheimer Frühjahrs-Steher-Preis na 3200m. Jego bardzo dobry bilans uzupełniają drugie miejsca w Oleander-Rennen Listed w Baden-Baden, Team Trophy der Volksbanken u. Raiffeisenbanken mit dem Fina Grupa 3 we Frankfurcie oraz Preis der Spielbanken des Landes NRW Grupa 3 w Düsseldorfie. Trzeci plasował się w Grosser Preis der Gelsenkirchener Wirtschaft Grupa 3, Oleander-Rennen Grupa 3 w Baden-Baden oraz Team Trophy der Volksbanken und Raiffeisenbanken Grupa 2 we Frankfurcie. Czwarte miejsca zajmował w Hannen-Grand-Prix ’88 Listed w Kolonii oraz
w 92.Quick Hansa-Preis Grupa 2 w Hamburgu. W niemieckim handicapie (GAG) Omen otrzymał notę 95,5 kg.
Zinbredowany 4×5 na ogiera HYPERION urodziwy, nieco żeński, ale prawidłowej budowy i świetnego charakteru ogier został użyty w hodowli, a z jego potomstwa pełnej krwi (któremu przekazywał zalety eksterieru, urodę i zrównoważony charakter) najlepszymi byli zwycięzcy pozagrupowych gonitw kategorii B: klacz DOROMIKA (Skarba) oraz ogiery RAMIDES (Deer Leapa) i ULISSES (Nemana). Od córki Omena pochodzi natomiast świetna, ogłoszona Koniem Roku 2003 TULIPA (Prezesa Rady Ministrów, Wielka Warszawska), która w Anglii wygrała 4 gonitwy z płotami i jedną płaską, a w stadzie urodziła 4 źrebięta.
76. KREZUS
xx (ogier) ur. 1986 | hod. SK Golejewko
Pyjama Hunt – Kresyda / Dersław
Siódmy zdobywca polskiej Potrójnej Korony (Rulera, Derby, St.Leger) dwulatkiem wygrał Próbną oraz Nagrody Dorpata i Budapesztu na Mityngu KDL w Warszawie (pokonując klacz KARINA).
W Nagrodzie Ministerstwa Rolnictwa o krótki łeb lepsza od Krezusa okazała się klacz ŚWITEZIANKA. Trzylatkiem ustanowił w Derby rekord służewieckiego toru na 2400m – 2’28.0”, w Berlinie na ostatnim Mityngu KDL zdobył w 1989 roku Nagrodę Moskwy, a w Polsce sięgnął jeszcze po szarfę Korabia, a wiosną był drugi (do ogiera OREGON) w Nagrodzie Iwna. Trenowany przez Mirosława Stawskiego Krezus został ogłoszony Koniem Roku 1989. Jesienią wystartował w Niemczech (piąty w International Siemens Trophy w Monachium Listed), gdzie pozostał w treningu (Theo Grieper) na kolejne dwa sezony, wygrywając jeszcze trzylatkiem handikap na 1850m. Suma wygranych Krezusa u naszych zachodnich sąsiadów wyniosła 274.450 DM, a w handicapie (GAG) dzielny, szlachetny i urodziwy ogier uzyskał 94 kg. Nazywany był królem płatnych miejsc, a przyszło mu rywalizować m.in. ze znakomitym LOMITASEM, czy derbistami niemieckimi – MONDRIAN, TEMPORAL. Krezus był drugi w Preis von Europa G1 (zwyciężył MONDRIAN), trzeci w Grosser Preis der Berliner Bank G1 (triumfował LOMITAS) oraz w Grosser Preis der Dortmunder Wirtschaft G3, a także czwarty w Aral-Pokal G1, Grosser Preis von Baden G1 (wygrał LOMITAS), Idee Hansa Preis G2, Preis der Dortmunder Wirtschaft G3, Robert Pferdemenges-Rennen Listed i Internationale Fidelio Software Trophy Listed.
Padł w skutek nieszczęśliwego wypadku w 1992 roku w macierzystej stadninie, w której zdążył pokryć kilka klaczy.
77. DONGO
xx (ogier) ur. 1987 | hod. SK Moszna
Dakota – Danila / Norbert
Wygrał w karierze 11 gonitw, w tym St.Leger i Vederemo-Rennen w Wiedniu, Steher Cup Listed w Baden-Baden, Steher Preis Listed w Mülheim oraz Premio Duca d’Aosta Listed w Mediolanie.
Sprzedany do Austrii na bodaj pierwszej aukcji roczniaków (organizowanej jeszcze przez Animex w SK Moszna w 1986 roku). W wieku 2 i 3 lat Dongo trenowany był przez Stefana Bigusa, a w wieku 4-6 lat już w Niemczech przygotowywali go do startów Andreas Wöhler, a następnie Mario Hofer. Tam też wygrał Dongo sumę 179.700 DM, otrzymując w handikapie (GAG) 94,5kg.
Był bardzo dzielnym stayerem – plasował się drugi w Mülheim Frühjahrs-Steher-Preis Listed i Kölner Steher-Preis Listed oraz trzeci w Silbernes Band der Ruhr Listed, Kölner Steher Preis Listed i Oleander-Rennen Grupa 3.
Warto wspomnieć, że ojcem matki Dongo jest wyhodowany na Węgrzech zwycięzca Derby w Budapeszcie i Pradze, drugi w Derby w Wiedniu w 1970 roku – świetny NORBERT.
78. GALILEO
xx (wałach) ur. 1996 | hod. SK Moszna
Jape – Goldika / Dakota
W Polsce ogłoszono go Koniem Roku 1999, po tym jak zwyciężył w klasycznym St.Leger i był drugi w Derby (do stajennego kolegi – ogiera COUNTRY CLUB).
W następnym sezonie w Nagrodzie Golejewka ustanowił rekord służewieckiej bieżni na 2000m – 2’02.2”, a także finiszował drugi w niemieckim Mülheim w 65.Buchmacher Kottkamp Silbernes Band der Ruhr-Längstes Flachrennen in Deutschland – 5.R.TOP6-Wette Listed na 3400m.
Do startów przygotowywał go Sławomir Walotek. Największy sukces (już w treningu Anglika Toma George’a) odniósł jednak podczas najsłynniejszego z płotowo-przeszkodowych festiwali świata – w angielskim Cheltenham, gdzie w marcu 2002 roku w 27-konnej stawce wygrał płotowy wyścig Royal Sun & Alliance Novices’ Hurdle Grupa 1 na 4200m. Takim rezultatem „w jaskini lwa” nie może pochwalić się żaden inny koń polskiej hodowli.
Był najdrożej sprzedanym koniem (130.000 złotych) na jesiennej aukcji koni w treningu organizowanej na Służewcu przez Polturf w 2001 roku.
79. DŻAMAJKA
xx (klacz) ur. 1997 | hod. SK Widzów
Juror – Dżamira / Rutilio Rufo
Jedyna trójkoronowana klacz w polskiej historii.
Zwyciężczyni aż 4 z 5 klasyków sezonu wyścigowego 2000 – Rulera, Derby (w rekordowej – 20-konnej obsadzie!), Oaks i St. Leger oraz najważniejszej z dystansowych porównawczych prób – Wielkiej Warszawskiej, a także Nagrody Iwna, co dało jej tytuł „Koń Roku”.
Czterolatką wygrała Nagrody Golejewka i Kozienic (kontuzja po tym wyścigu zamknęła jej torową karierę), a w Bratysławie pokonała GALILEO w Velkej cenie Slovenskiej. Jej syn – DŻERALD (po Roulette) wygrał dwulatkiem Próbną i Nagrodę Skarba.
Dżamajkę – zwyciężczynię 11 gonitw (w 13 startach!) – trenował Bogdan Strójwąs, a z wyjątkiem zwycięskiego debiutu zawsze dosiadał dżokej Tomasz Dul.
80. MASINI
xx (ogier) ur. 1999 | hod. SK Widzów
Dixieland – Mansarda / Miami Prince
Znakomity stipler, który największe sukcesy odnosił (w czeskim treningu – Čestmir Olehla) we Włoszech, gdzie dwukrotnie wygrał Grande Steeple Chase di Milano Grupa 1, a pierwszy mijał celownik również w Gran Premio Merano Grupa 1.
W maju 2005 roku zajął siódme (płatne) miejsce w Grand Steeple-Chase de Paris Grupa 1 na centralnym paryskim torze Auteuil. Rywali bił również na bieżniach Czech i Słowacji, a suma jego wygranych (5xI w gonitwach z płotami i 9xI z przeszkodami) w przeliczeniu na czeskie korony przekroczyła 13.600.000! Po karierze dwuletniej (tr Anna Nieora) w Polsce (biegał 7 razy: 1xIII, 1xIV, 3xV) został sprzedany na jesiennej aukcji koni w treningu (Polturf) za 4.000 złotych. Zinbredowany 2×3 na ogier CONOR PASS i 3×5 na ogiera DORPAT Masini, powrócił do kraju i zajął boks czołowego, ale w stadzie na razie nie odnosi sukcesów.
W sumie wygrał 13 623 496 CZK; 37 startów, 14 zwycięstw, 15 premiowanych miejsc.
81. SCYRIS
xx (ogier) ur. 2000 | hod. SK Widzów
In Camera – Scytia / Euro star
Zinbredowany (4×5) na klacz SOMETHINGROYAL – matkę takich sław jak ogiery SECRETARIAT i SIR GAYLORD, urodziwy, elegancki i dobrze ruszający się Scyris wykazał się na torze wyjątkowym zdrowiem i odpornością.
Dwulatkiem biegał w Polsce (trener Bogdan Ziemiański) i w 3 wyjściach była 1xI, 1xII. Sprzedany na aukcji koni w treningu (Polish Prestige) w 2002 roku za 75.000 złotych wyjechał do Czech. W treningu Františka Holčaka biegał 3-8 letnim w Czechach, na Słowacji i w Austrii 50 razy. Wygrał 34 wyścigi, w tym trzykrotnie Central European Breeders’ Cup Sprint oraz Austria Preis. Suma jego wygranych w przeliczeniu na czeskie korony przekroczyła 5.450.000.
W Bratysławie ustanowił Scyris trzy rekordy toru na 1000m, 1200m i 2200m.
W Czechach był wybierany Koniem Roku, a po karierze zajął boks czołowego. Uzyskał również licencję w niemieckich związkach: oldenburskim, westfalskim i reńskim.
82. TIUMEN
xx (wałach) ur. 2001 | hod. SK Moszna
Beaconsfield – Toskanella / Demon Club
Trenowany i dosiadany przez ikonę czeskiego turfu – Josefa Vanę trzykrotnie (w latach 2009-2011) zwyciężał Tiumen w Wielkiej Pardubickiej – jednej z najtrudniejszych gonitw przeszkodowych na świecie.
Jest jedynym koniem polskiej hodowli, który potrafił wygrać ten słynny (rozgrywany od 1874 roku!) wyścig i jednym z ośmiu (wśród nich jest podopieczna polskiego trenera Grzegorza Wróblewskiego – klacz ORPHEE DES BLINS 2012-14), które zwyciężały trzykrotnie. Po hat-tricku zaliczył jeszcze Tiumen trzy starty w Wielkiej Pardubickiej, zajmując miejsca – trzecie, nie kończąc gonitwy i szesnaste. W całej karierze ma na koncie sukcesy w gonitwach z płotami (2xI) i z przeszkodami – typu cross country (5xI), a suma jego wygranych w przeliczeniu na czeskie korony przekroczyła 7.300.000!
Niepozorny wałach pochodzi z rodziny klaczy TIRANA hodowli Jana Bronikowskiego, słynącej z koni utalentowanych zarówno wyścigowo (TOSKAŃCZYK, TITANIC, TOSKANELLA, TOSKANO, TOTUS, TURNUS, TREBIA, TORYT, TIJA), jak i sportowo (TIMUR, TYRAS, TENOR, TIKSI, TORREADOR), czy ogierów używanych w krajowej hodowli koni półkrwi (TOLEDO, TEXAS).
83. INTENS
xx (ogier) ur. 2008 | hod. Roman Piwko
Belenus – Inicjatywa / Juror
Niepokonany dwulatkiem w 3 wyjściach wygrał Nagrodę Nemana. Rok później w Strzegomia był czwarty, w Iwna piąty (pokaleczony w gonitwie), a w klasycznej Nagrodzie Rulera kończył łeb w łeb z ogierem MAŁY KAPRAL.
Derby wygrał dowolnie, prowadząc przez znaczną część dystansu, a jego przewaga nad rówieśnikami wyniosła na celowniku aż 12 długości!
W St. Leger (dowolnie o 9 długości) ustanowił służewiecki rekord na 2800m – 2’53.8”, a w Wielkiej Warszawskiej (dowolnie o 5 długości) na 2600m – 2’40.3”. W 9 startach zwyciężał 7 razy, zawsze plasując się na płatnym miejscu.
Wyróżniony tytułem „Koń Roku 2011”.
Trenował Intensa Krzysztof Ziemiański (syn Bogdana i wnuk Stanisława), a dosiadali Artur Dul (syn Tomasza) i czeski dżokej Tomaš Lukašek.
84. SANTO CERRO
xx (wałach) ur. 2013 | hod. SK Krasne
Sorbie Tower – Santa Caterina / In Camera
W Polsce (trener Małgorzata Łojek) biegał dwulatkiem, wygrywając gonitwę i został sprzedany do Czech (trener Grzegorz Wróblewski), gdzie rozpoczął rywalizację w gonitwach z płotami, a następnie z przeszkodami.
Dotychczas (w wieku 2-5 lat) biegał 25 razy, a suma jego wygranych to 146.120 EUR, 18.950 złotych i 30.000 Kč. Był 18xI, w tym w płotowym Gran Criterium d’Autunno Grupa 1 we włoskim Merano oraz Criterium d’Inverno Grupa 2 w Pizie, a także w przeszkodowym Premio Ezio Vanoni Grupa 2 w Merano. Sukcesy odnosił na bieżniach Polski (Warszawa, Wrocław), Czech (Pardubice) i Włoch, a płatne lokaty zajmował również we Francji.
Przypominający typem swojego ojca Santo Cerro szczególnie dobrze czuje się na szybkiej bieżni, a najchętniej rozgrywa wyścigi, prowadząc w dystansie.
Jego ostatni tegoroczny start przyniósł trzecie miejsce w prestiżowym stiplu – Gran Premio Merano Alto Adige Grupa 1.
85. TUNIS
xx (ogier) ur. 2014 | hod. SK Iwno
Estejo – Tracja / Llandaff
Zinbredowany (5x5x4) na ogiera NORTHERN DANCER Tunis wygrał w karierze 558.880 EUR, a niedawno ogłoszono że zajmie we Francji boks reproduktora.
Dwulatkiem biegał w Polsce (tr Małgorzata Łojek) 2 razy: 1xI, 1xIII, a w sezonach 2017-18 zaliczył dotychczas 16 startów we francuskich płotach: 5xI, 8xII, 2xIII, 1xIV. W kolekcji zwycięstwa w Grupie 2 (Prix Amadou), dwukrotnie w Grupie 3 (Prix Aguado, Prix d’Indy) oraz w Prix Stanley Listed. Drugi plasował się: dwukrotnie w Grupie 1 (Grande Course de Haies des 3 Ans i Prix Alain du Breil), raz w Grupie 2 (Prix Georges De Talhouet-Roy Royal Palm Beachcomber), trzykrotnie w Grupie 3 (Prix de Pepinvast,Prix Questarabad i Prix de Maisons-Laffitte) i raz w Listed (Prix Robert Lejeune). Trzeci kończył w swoim debiucie w Auteuil i w Prix Pierre de Lassus Grupa 3, a czwarty w General de Saint-Didier Grupa 3 w Compiegne.
Sprzedany do Francji w 2016 roku na aukcji koni w treningu organizowanej na Służewcu przez Cartrans (za najwyższą cenę – 100.000 złotych) trafił do stajni trenera Guillaume’a Macaire’go. W jego rodowodzie znajdziemy innego wybitnego wychowanka Stadniny Koni Iwno – ogiera PAWIMENT.