Konie zasłużone dla polskiej hodowli
86. GORDYJ
kn (ogier) ur. 1943 | hod. Białowieski Park Narodowy
Goraj – Grażyna / NN
Reprezentant linii og. Goraj, którą de facto przedłużył, pozostawiając po sobie dobrych synów, z których og. Tok z klaczą Nalewka, dał znakomitego ogiera Nalewajko, który krył w rezerwacie popielniańskim, a następnie w grupie stajennej w Popielnie. Obecnie jest to jedna z najliczniej reprezentowanych linii męskich, a „krew” ogiera Gordyj, dzięki ogierowi Nalewajko, rozprzestrzeniła się w największym stopniu w populacji koników polskich.
87. ATLANTYK
z/sztum. (ogier) ur. 1955 | hod. Państwowa Ferma Koni Sztumska Wieś
Amant – Brudna / NN
Czynny w hodowli 60 lat i jest reprezentowany przez 6 pokoleń. Duża siła genetyczna pozwala Atlantykowi na dalsze przedłużanie jego wartości hodowlanej. Wśród sześciu pokoleń linii ogiera Atlantyk znajduje się wiele cennych hodowlanych klaczy i ogierów do najcenniejszych reproduktorów rodu Atlantyka należą : Atlas po Atlantyk, Arkan po Atlas, Armand po Arkan, Marino po Armand, Galamer po Marino.
88. TYRAŃSKI
z/sok. (ogier) ur. 1955 | hod. SK Kobylin
Gustaw – Tyrrena / NN
Był synem wybitnego ogiera 2807 Gustaw i klaczy 4835 Tyrrena (ex Tancerka) po NN. Zbonitowano go na 82 punkty, jego wymiary wynosiły: 155 – 200 – 24 cm.
Tyrański obok Bezpiecznego, Elorycznego, Elornego i Generalskiego oraz Gespura to najcenniejsze konie (nie licząc dużej ilości klaczy matek) jakie pozostawił po sobie Gustaw. Ogiery te walnie przyczyniły się do wyrównania pogłowia koni sokólskich pod względem typu, a także znacząco wpłynęły na jakość spodu – zwłaszcza przedniej nogi.
89. ARMATOR
z/sok. (ogier) ur. 1961 | hod. Jan Wirkowski
Aiglon – Zorza / NN
28 lipca 1965 roku został zakwalifikowany do kategorii I. Na pierwszy punkt trafił w roku 1964 do miejscowości Szczuki, a ostatnim przystankiem w jego karierze hodowlanej były Krynki w 1981 roku. O jego ogromnej popularności świadczy fakt, że przez 17 lat użytkowania w hodowli pokrył 1355 klaczy.
90. HAJDAMAKA
kn (ogier) ur. 1963 | hod. SK Popielno
Kamień – Hańczora / Gordyj
Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli linii og. Wicek. Jako ogier tabunowy od 1965 roku przebywał w rezerwacie popielniańskim do chwili padnięcia, tj. do roku 1985. Pozostawił po sobie 12 synów wpisanych do księgi koników polskich, z których najwybitniejszymi były: og. Odmęt, ur. 1967 r. od klaczy Oda, kryjący w SK Racot i og. Liściak, ur. 1969 r. od klaczy Leszczyna, który przez 18 lat (do 23 roku życia) kierował tabunem w rezerwacie w Popielnie.
91. JORDANEK
z/sztum. (ogier) ur. 1963
Jean de Blanchampagne – Certa / Cyprjan
Był w doskonałym typie konia sztumskiego o suchej tkance poprawnych kończynach, pokrój jego wraz z ruchem był oceniony bardzo wysoko na 85 punktów, w hodowli koni sztumskich czynny był przez 9 sezonów pokrył 829 klaczy dał 33 synów i 7 wnuków z których 11 odznaczonych medalami Ministerstwa Rolnictwa na Wystawach Hodowlanych.
92. TARKA
kn (klacz) ur. 1963 | hod. SK Popielno
Oszczep – Tarnina / Bajko
25 sztuk potomstwa, ostatnie w wieku 27 lat. Z urodzonego potomstwa 11 klaczy i 4 ogiery wpisane zostały do księgi koników polskich. Jej znakomitą karierę w rezerwacie w Popielnie kontynuowała z powodzeniem córka Trawa, ur. 1969 r. po Nalewajko, która urodziła 23 źrebaki (18 wpisano do księgi) i także dożyła 33 lat, a następnie wnuczka Turówka, ur. 1987 po Liściak, która nadal żyje w rezerwacie.
93. JAŚMIN
hc (ogier) ur. 1976 | hod. SK Siary
Zefir – Dziewanna / Hroby V-22
W latach 1980-2003 czołowy ogier w SO Klikowa, SK Siary i SK Gładyszów. Najsławniejszy i najbardziej rozpoznawalny koń huculski w Polsce, charakterystyczny ze względu na swą urokliwa srokata maść. Wielokrotny złoty medalista Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i czempion wystaw krajowych i regionalnych.
Zasłużony dla hodowli reproduktor, ojciec niemal 200 sztuk potomstwa, w tym 82 klaczy oraz 26 ogierów hodowlanych wpisanych do ksiąg stadnych, m.in. Szafir, Semen, Fason, Nasir, Jasmon, Fant oraz Lubas i Agat, sławiące rasę poza granicami Polski. Jego imię można znaleźć w rodowodach ponad 50% koni tej rasy. Ogier o przyjaznym usposobieniu i zrównoważonym charakterze, niezwykle wszechstronny w użytkowaniu (wierzchowe, zaprzęgowe, woltyżerka, prace polowe), które to cechy przekazywał na potomstwo.
94. JAGÓDKA
hc (klacz) ur. 1977 | hod. SK Siary
Zefir – Zagadka / Cukor Gurgul 5
Matka 14 źrebiąt, w tym 4 ogierów i 7 klaczy wpisanych do ksiąg stadnych, z których najbardziej znaczące w hodowli to ogier Wabigon (po Ocel) i klacze: doskonała Westa (po Rewir) i wielokrotna czempionka Wiosna (po Rewir). Ostatnie źrebię urodziła w wieku 23 lat (później już nie kryta). Złota medalistka II Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Warszawie.
Klacz bardzo urodziwa, pięknie umaszczona i świetna użytkowo – zarówno pod siodłem, jak i w zaprzęgu. W 1995 r. uczestniczyła w pokazach konnych podczas Mistrzostw Świata w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi (Poznań-Wola). W 2001 r. podczas Dni Huculskich, jako prowadząca zaprzęg, wzięła udział w biciu rekordu w liczbie koni w zaprzężonych do jednego pojazdu (32 konie). Razem z półbratem, ogierem Jaśmin, przyczyniła się do popularyzacji koni huculskich i rozpoczęcia boomu na tę rasę.
95. TRZMIELINA
kn (klacz) ur. 1983 | hod. Roztoczański Park Narodowy
Mohacz – Tuba / Luzak
Reprezentantka linii kl. Traszka, jedna z najwybitniejszych klaczy hodowli zwierzynieckiej, która w rezerwacie dożyła 33 lat. Rodziła nieprzerwanie od 1986 do 2009 roku, urodziwszy w sumie 24 sztuk potomstwa. Pozostawiła po sobie wiele bardzo dobrych klaczy i ogierów, z których w RPN Zwierzyniec do hodowli zakwalifikowano 5 ogierów i 6 klaczy.
Jednym z najwybitniejszych jej synów był og. Trzmiel, ur. 1987 r. po Moloch, który krył zarówno w grupie rezerwatowej, jak i stajennej w Zwierzyńcu, a karierę zakończył w rezerwacie PAN Popielno, gdzie padł w wieku 25 lat.
96. GEOGRAFIA
z/sztum. (klacz) ur. 1989 | hod. Klemens Majewski
Goliat – Malwina / Midar
Klacz Geografia w swojej karierze hodowlanej urodziła 16 źrebiąt w tym 15 hodowlanych, 4 uznane ogiery i 11 licencjonowanych klaczy.
W hodowli reprezentowana jest przez cztery pokolenia.
97. RUM
z/sztum. (ogier) ur. 1991 | hod. SK Nowe Jankowice
Tombeur de Lagrange – Reda / Bedo
Założyciel rodu w hodowli koni sztumskich. Pięć sezonów zajmował boks czołowego reproduktora w macierzystej stadninie.
Obecnie wpływa na hodowlę koni zimnokrwistych w województwie pomorskim przez 8 wnuków i 4 synów,z których największą rolę w hodowli koni sztumskich odgrywa ogier ILION-sztum. kaszt.ur.1996 r. / od Ironia po Bukiet/ hod. SK Nowe Jankowice własności SO Starogard Gdański z czwórką doskonałych synów z średnią bonitacją 83 punkty. Synami tymi są: ATOS /od Arica po Bistor/, HARY / od Hera po Bistor/, TALENT / od Terma po Telex/ i MILANO / od Milusia po Miły/. Wszystkie 4 ogiery mają prawo stanowić klacze objęte ochronnym programem zasobów genetycznych koni w typie sztumskim.
Ogier Rum swoimi sukcesami hodowlanymi zasługuje na miano ogiera stulecia w hodowli koni zimnokrwistych.
98. POLANKA
hc (klacz) ur. 1991 | hod. Stanisław Myśliński
Wakat – Parta / Elf
Pierwsze dwa źrebaki dała po ogierze Wabigon w latach 1995-1996, a następnie nieprzerwanie od 1996 była w stadzie Jasmona rodząc łącznie aż 16 źrebiąt – ostatnie w 2016 roku w wieku 26 lat!
Przez wszystkie te lata, będąc czynną w hodowli, służyła jako koń wierzchowy dla potrzeb letnich obozów jeździeckich i rajdów konnych po Bieszczadach, co świadczy o jej zdrowotności, długowieczności i wszechstronnym użytkowaniu.
99. RULONEK
z/sok. (ogier) ur. 1991 | hod. Jerzy Zajkowski z Kopciówki
Rolltan – Ansa / Amis
W szczytowym sezonie (2000 r.) pokrył 62 klacze.
Brał on także udział w pokazach i wystawach hodowlanych: w 1999 roku zdobywa I lokatę na Okręgowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych
w Szepietowie, a w 2000 roku zostaje czempionem na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Warszawie.
100. LOTNIK
hc (ogier) ur. 1998 | hod. ZDIZ PIB Odrzechowa
Ousor – Lotna / Hawrań
W latach 2000-2017 ogier czołowy w rodzimej stadninie. Ojciec ponad 130 sztuk potomstwa, w tym 43 klaczy i 13 ogierów wpisanych do ksiąg stadnych, w tym: Wermut, Oktawian-O, Olgierd-O, Orzeł-O.
Czempion międzynarodowy ze Stadl-Paura (Austria, 2009), wielokrotny zwycięzca wystaw ogólnopolskich i regionalnych, zarówno w klasach hodowlanych, jak i użytkowych.
Ogier z najwyższą kategorią ELITA, o charakterystycznej urodzie konia prymitywnego, męskim wyrazie, dobrym charakterze i pożądanych cechach użytkowych.